PARLIAMENTARY PROGRAMME 2000

 

(Composite of week-by-week finalised programmes)

 

 

 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 24 January

 

COMMITTEES

 

 

 

Monday 24 January

 

COMMITTEES

 

Tuesday 25 January

 

9:00 – 12:00  Joint Rules Committee Meeting  [Old Assembly Chamber]

 

11:30 - 13:00; 14:00 - 20:00   Plenary:

  1. Statement by Minister: Disaster Management
  2. B67B-99: Promotion of Access to Information Bill (s 75)

        (Open Democracy Bill)

3.     B56B-99: Promotion of Administrative Justice Bill (s 75)

Tuesday 25 January

AM  COMMITTEES

 

8:30  NCOP Whips’ Meeting  (S12A)

9:00 – 12:00  Joint Rules Committee Meeting  [Old Assembly Chamber]

 

14:00 – 17:00

Informal Briefing for NCOP Members on the four constitutionally required Bills

[Venue: NCOP Chamber]

 

Wednesday 26 January

 

 

15:00 - 18:00  Plenary

  1. B57B-99: Promotion of Equality and Prevention of Unfair Discrimination Bill (s 75)

 

 

Wednesday 26 January

AM  Committees

 

14:00  Special Plenary:   

  1. B51-99: Pharmacy Amendment Bill (s 76(1)) (90 minutes)

 

 

Thursday 27 January

AM   Caucus

 

COMMITTEES AND TRAINING

 

 

Thursday 27 January

AM   Caucus

 

14:00 – 18:00  Special Plenary: 

  1. B67B-99: Promotion of Access to Information Bill (s 75)  (1hr 45 min)

        (Open Democracy Bill)

  1. B56B-99: Promotion of Administrative Justice Bill (s 75) (1 hr 45 min)

 

Friday 28 January

 

 

COMMITTEES AND TRAINING

 

Friday 28 January

 

10:00 – 13:30  Special Plenary:

  1. B66B–99: Preferential Procurement Policy Framework Bill (s 76(1))  (1hr 30 min)
  2. B57B-99: Promotion of Equality and Prevention of Unfair Discrimination Bill (s 75)

        (2 hrs)

 

 

 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 31 January

 

COMMITTEES AND TRAINING

 

 

 

Monday 31 January

 

COMMITTEES AND TRAINING

[Computer Training]

Tuesday 1 February

 

COMMITTEES AND TRAINING

 

 

 

Tuesday 1 February

 

COMMITTEES AND TRAINING

[Computer Training]

 

 

Wednesday 2 February

 

 

COMMITTEES AND TRAINING

 

 

 

Wednesday 2 February

 

8:30 – 17:00:

WORKSHOP ON THE BUDGETARY PROCESS

[NCOP Chamber]

 

 

Thursday 3 February

AM   Caucus

 

COMMITTEES AND TRAINING

 

 

 

Thursday 3 February

AM   Caucus

 

8:30 – 17:00:

WORKSHOP ON THE BUDGETARY PROCESS

[NCOP Chamber]

 

 

Friday 4 February

 

11:00   Joint Sitting:

                                                 STATE OF THE NATION ADDRESS

 

 

 

Friday 4 February

 

11:00   Joint Sitting:

                                                 STATE OF THE NATION ADDRESS

 

 

 

                                                                                                                  NCOP Cycle 1, Week 1  

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
OPENING OF LEGISLATURES
Monday 7 February

 

 

STUDY GROUPS

 

 

 

Monday 7 February

 

 

STUDY GROUPS

 

 

 

 

 

 

Tuesday 8 February

 

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Motion on sitting hours
  2. Debate on State of the Nation Address

 

 

 

Tuesday 8 February

 

 

 

COMMITTEES

 

 

 

 

Western Cape: Premier’s Opening Address (11:45)

 

 

 

Wednesday 9 February

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Debate on State of the Nation Address

 

 

 

Wednesday 9 February

 

 

COMMITTEES

 

 

 

13:30 – 15:30:  Women’s Caucus

 

Thursday 10 February

8:30 Programme Committee meeting

AM  Caucus

 

14:00 – appr. 15:30  Plenary:

  1. President’s reply to debate

 

Thursday 10 February

AM  Caucus

 

COMMITTEES

 

 

 

 

 

Eastern Cape: Premier’s Opening Address

 

 

 

Friday 11 February

 

 

COMMITTEES

Friday 11 February

 

 

COMMITTEES

 

 

 

 

Free State: Premier’s Opening Address (14:00)

KwaZulu-Natal: Opening only (Address on 14th)

Mpumalanga: Premier’s Opening Address (10:30)

North West: Premier’s Opening Address (10:00)

 

 

               

                                                                                                                NCOP Cycle 1, Week 2                              

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
OPENING OF LEGISLATURES; DEBATES ON PREMIERS’ ADDRESS & REPLY
Monday 14 February

 

STUDY GROUPS

 

 

Monday 14 February

 

PROVINCES

 

Gauteng: Premier’s Opening Address (10:00)

KwaZulu-Natal: Premier’s Address

Western Cape: Debate on Address (14:15)

Tuesday 15 February

 

 

COMMITTEES

 

 

Tuesday 15 February

 

 

PROVINCES

 

 

 

North West: Premier’s reply to debate (14:00)

Western Cape: Debate on Address (14:15)

Wednesday 16 February

 

15:00 – 18:00  Plenary:

  1. INTERPELLATIONS AND QUESTIONS
  2. B63B-99: Fire Brigade Services A/B (No debate)
  3. B64-99: Land Affairs General A/B (Debate)
  4. Motions: The Transformation & Recapitalisation Project of the Taxi Industry (ACDP)

 

Wednesday 16 February

 

 

PROVINCES

 

 

Western Cape: Premier’s reply to debate (14:15)

Thursday 17 February

8:30  NA Programme Committee Meeting

Am.  Caucus

 

COMMITTEES

 

 

 

Thursday 17 February

 

 

PROVINCES

 

 

Northern Province: Premier’s Address (11:00)

Free State: Debate on Address (14:15)

Gauteng: Debate on Address (14:15)

Mpumalanga: Debate on Address (14:30)

Friday 18 February

 

COMMITTEES

 

 

 

Friday 18 February

 

PROVINCES

 

 

Northern Cape: Premier’s Opening Address (9:00)

Gauteng: Premier’s reply to debate (14:15)

 

                                                                                                NCOP Cycle 1, Week 3

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
OPENING OF LEGISLATURES; DEBATES ON PREMIERS’ ADDRESS & REPLY
Monday 21 February

 

STUDY GROUPS

 

Monday 21 February

 

STUDY GROUPS

 

 

Northern Province: Debate on Address (14:15)

Tuesday 22 February

 

14:00 – 18:30  Plenary:

  1. B1-2000: SAA Unallocatable Debt Bill
  2. B62-99: Financial Services Board A/B
  3. Statement: 10th Anniversary of the release of ex-President Mandela
  4. Member’s Motion: ANC: Defining our individual and collective roles in making the 21st century the African century
  5. Snap debate: Effect of recent floods on constituencies

 

Tuesday 22 February

8:30: NCOP Whips/Programme Committee (Confirmed)

 

 

 

COMMITTEES

 

Northern Province: Debate on Address (contd)

(14:15)

Wednesday 23 February

 

14:00   Plenary

BUDGET DAY

 

 

Wednesday 23 February

 

 

BUDGET DAY

 

Northern Province: Debate on Address (14:15)

Thursday 24 February

8:30  NA Programme Committee

AM   Caucus

 

COMMITTEES 

Finance Committee prepares for hearings

 

Thursday 24 February

AM   Caucus

 

PROVINCES / COMMITTEES

 

 

 

Northern Province: Premier’s reply to debate (14:15)

 

Final mandates: Chiropractors, Homeopaths & Allied Health Services Professions A/B

Friday 25 February

 

 

COMMITTEES 

Finance Committee prepares for hearings

 

 

Friday 25 February

 

 

PROVINCES / COMMITTEES

 

 

 

 

 

Final mandates: Chiropractors, Homeopaths & Allied Health Services Professions A/B

 

                                                                                                                 NCOP Cycle 1, Week 4

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP SELECT COMMITTEE MEETING SCHEDULE
Monday 28 February

STUDY GROUPS

 

FINANCE COMMITTEE, DAY 3: BUDGET HEARINGS

(Portfolio committees working on budget to be included in hearings)

 

Monday 28 February

STUDY GROUPS

 

Select Committee on Finance, DAY 3: BUDGET HEARINGS

 

STUDY GROUPS

9:00-10:00: Social Services

[Final mandates: Chiropractors Bill]

10:00-13:00: Land & Environmental Affairs

[Briefing: Land Affairs General A/B]

Tuesday 29 February

FINANCE COMMITTEE, DAY 4: BUDGET HEARINGS

COMMITTEES  (Portfolio committees working on budget to be included in hearings)

COMMITTEES

 

15:00  Joint Programme Committee (Old Assembly Chamber)

Tuesday 29 February

8:30:  NCOP Whips / Programme Committee

Select Committee on Finance, DAY 4: BUDGET HEARINGS

 

PLENARY CANCELLED

 

15:00 Joint Programme Committee  (Old Assembly Chamber)

 

AM  Plenary cancelled

 

14:00-16:00:

Finance: Dept of Finance & SARS Tax Policy

Public Services: Briefing by Minister on taxi capitalisation & roads safety

Wednesday 1 March

FINANCE COMMITTEE, DAY 5: BUDGET HEARINGS

COMMITTEES  (Portfolio Committees working on the Budget to be included in hearings)

15:00 – 18:00  Plenary

  1. INTERPELLATIONS AND QUESTIONS
  2. B3-2000: Tourism Amendment Bill
  3. Snap debate: Human Rights Commission Subpoenas (NNP) (70)

 

Wednesday 1 March

 

 

Select Committee on Finance, DAY 5: BUDGET HEARINGS

COMMITTEES 

 

 

 

10:00-13:00:

Labour & Public Enterprises: Briefing by Dept of Communications on Merger Bill

Social Services: Ratify Convention on the Nationality of Married Women (Home Affairs)

14:00-16:00:

Land & Environmental Affairs: Finalisation of Land Affairs General A/B; Briefing on business plan of Dept of Environmental Affairs & Tourism

Thursday 2 March

8:30 NA Programme Committee

AM   Caucus

 

FINANCE COMMITTEE, DAY 6: BUDGET HEARINGS

COMMITTEES  (Portfolio Committees work on the Budget)

Thursday 2 March

AM   Caucus

Select Committee on Finance, DAY 6: BUDGET HEARINGS

 

14:00 – 17:30  Plenary:

1         QUESTIONS

2         Subject for discussion: Promotion of Multi-lingualism in a democratic South Africa (90)

3          B64B-99: Land Affairs General A/B (s 75) (60)

4         B2-2000: Chiropractors, Homeopaths & Allied Health Services Professions A/B (s 76)(2) (Statement by Chairperson of Select Committee: 10 minutes)

 

 

10:00-13:00:

Caucus

 

14:00-17:30  Plenary

Friday 3 March

FINANCE COMMITTEE, DAY 7: BUDGET HEARINGS

COMMITTEES  (Portfolio Committees work on the Budget)

 

Friday 3 March

Select Committee on Finance, DAY 7: BUDGET HEARINGS

COMMITTEES

 

10:00-13:00

Finance: Division of Revenue Bill & Appropriation Bill

Labour & Public Enterprises: Dept briefing on budget

14:00-16:00

 

 

NCOP Cycle 2, Week 1

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP SELECT COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 6 March

STUDY GROUPS

 

Monday 6 March

STUDY GROUPS

 

Study Groups

Tuesday 7 March  

 

 

14:00 – 18:00 Plenary: 

1.        Remuneration of Public Office Bearers Amendment Bill

2.        Appropriation Bill: First Reading Debate  (BUDGET DEBATE)

 

Tuesday 7 March

8:30: NCOP Whips/Programme Committee

 

 

COMMITTEES

 

 

10:00-13:00:

Local Government & Administration: Budget of Dept of Provincial & Local Government

14:00-16:00:

Labour & Public Enterprises: Visit to Telkom

Wednesday 8 March

 

14:00 - 18:00  Plenary:

  1. Subject for discussion: International Women’s Day  (60)
  2. QUESTIONS & INTERPELLATIONS
  3. B2-2000: Chiropractors, Homeopaths and Allied Health Services Professions A/B (30)
  4. B11-2000: Remuneration of Public Office Bearers Amendment Bill (s 76(1)) (No debate)
  5. Appropriation Bill: First Reading Debate (Contd) (60) (BUDGET DEBATE)

 

Wednesday 8 March

10:00  NCOP Rules Committee  [NCOP Chamber]

 

 

 

COMMITTEES

 

 

10:00-13:00:

Social Services: Briefing on National Health Laboratories Bill; Ratification of protocol on Health in the SA Development Community

14:00-16:00:

Land & Environmental Affairs: Briefing on Tourism A/B (b50-99) and consideration of Tourism A/B (B3-2000); Briefing on Programme of Land Affairs & Agriculture

Thursday 9 March

8:30  NA Programme Committee

AM   Caucus

 

14:00 – 18:00  Plenary: 

  1. Appropriation Bill: First Reading Debate, Continued and Reply  (180) (BUDGET DEBATE)
  2. Division of Revenue Bill (s 76(1)) (60)

 

Thursday 9 March

AM   Caucus

 

14:00  Special Plenary:

  1. B1-2000: SAA Unallocatable Debt Bill (s 75) (Statement by Chairperson; no debate)
  2. B3-2000: Tourism Amendment Bill (s 76(1))

        (Fast tracked) (Statement by Chairperson)

  1. Disaster management: Members’ Statements
  2. Snap debate: Unused appropriated poverty relief resources (approx. 75 minutes)

 

 

AM Caucus

 

14:00-16:00:

Education & Recreation: Briefing by School Sports (USSASA)

Local Government & Administration: Briefing on Fire Brigade Services A/B

Friday 10 March

9:00 – 12:00  Joint Rules Committee

 

COMMITTEES

 

Friday 10 March

9:00 –12:00  Joint Rules Committee [Old Assembly Chamber]

 

COMMITTEES

 

10:00-13:00:

Finance: Briefing and hearings on Division of Revenue Bill

Education: Budget Workshop with Dept of Education

 

                                                                                                                                                              NCOP CYCLE 2, WEEK 2

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 13 March

 

STUDY GROUPS

 

 

Monday 13 March

 

STUDY GROUPS / COMMITTEES

 

 

Tuesday 14 March

 

9:30--12:30:  Plenary:

  1. Vote 8: Education (180)

14:00 – 18:00:

  1. Vote 29: Sport & Recreation (120)
  2. Vote: Foreign Affairs (180, but break at 18:00)

 

 
Tuesday 14 March

 

 

10:00  Special Plenary:

  1. B11D-2000: Remuneration of Public Office Bearers Bill (s 76(1)) [Statement by Chairperson]
  1. Report on Ogies Intervention [Chairperson of SC on Local Government & Administration]
  2. B13B-2000: Lotteries Amendment Bill [Statement by Chairperson]

 

Wednesday 15 March

9:30  Joint Subcommittee on Powers & Privileges ?

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. INTERPELLATIONS & QUESTIONS
  2. Vote 11: Foreign Affairs (contd)

 

Wednesday 15 March

 

 

PROVINCES

 

 

Thursday 16 March

8:30  NA Programme Committee

AM.  Caucus

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 3:  Agriculture; Vote 20: Land Affairs (180)
  2. B64B-99: Land Affairs General Amendment Bill (No debate)

(Consideration of NCOP proposed amendments)

        3.     B9-2000: Nonprofit Organisations A/B (No debate)

 

Thursday 16 March

NCOP-coordinated visit to provinces affected by floods

 

 

PROVINCES

Friday 17 March

 

EID

 

COMMITTEES

 

CONSTITUENCY PERIOD BEGINS UNTIL 31 MARCH 2000

 

Friday 17 March

NCOP-coordinated visit to provinces affected by floods

 

EID

 

PROVINCES

 

CONSTITUENCY PERIOD BEGINS UNTIL 31 MARCH 2000

 

 

CONSTITUENCY TIME                                                                                                                       CONSTITUENCY TIME

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 20 March

 

CONSTITUENCY WORK

Monday 20 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 21 March

 

HUMAN RIGHTS DAY

 

 

 

Tuesday 21 March

 

HUMAN RIGHTS DAY

 

Wednesday 22 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 22 March

 

CONSTITUENCY WORK

Thursday 23 March

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 23 March

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 24 March

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 24 March

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 


 

Constituency Period                                                                                                                              Constituency Period

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 27 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Monday 27 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

Tuesday 28 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 28 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

Wednesday 29 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 29 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

Thursday 30 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 30 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

Friday 31 March

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 31 March

 

CONSTITUENCY WORK

 


                                                                                                                NCOP CYCLE 2, WEEK 3

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP SELECT COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 3 April

 

STUDY GROUPS

 

 

Monday 3 April

 

STUDY GROUPS

 

 

 

Study Groups

Tuesday 4 April

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 19: Labour (166)
  2. Speaker’s debate (IPU): How developing countries cope with natural disasters (60)

 

 

Tuesday 4 April

8:30  NCOP Whips/Programme Committee

 

COMMITTEES

 

10:00-13:00:

Finance: Negotiating mandates, B8B-00 (Div of Rev Bill)

Education & Recreation: Higher Education Systems -Transformation & Trends

14:00-16:00:

Agriculture & Land Affairs:

Budget Briefing – Water & Forestry

Budget Briefing – Land & Agriculture

Wednesday 5 April

 

15:00 – 18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS

        [Cluster: “Peace & Security”, see ATC, p 245]

  1. Statement on the drug Nevaripine by Minister of Health (46)

 

Wednesday 5 April

 

 

COMMITTEES

 

 

10:00-13:00:

Social Services: Briefings - Minister of Home Affairs; Minister of and Welfare Population Development regarding Regulations on the Aged

11:00-13:00:  Public Services: Negotiating mandates, B5-00 (National Land Transport Transition Bill)

14:00-16:00:

Local Government & Administration: Negotiating mandates, B63B-99 (Fire Brigade Services A/B)

 

Thursday 6 April

8:30  NA Programme Committee

AM   Caucus

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 32: Trade & Industry (137)
  2. SADC debate: Regional Integration (70)

 

Thursday 6 April

AM  Caucus

PROVINCES

 

Deliberations on final  mandates:

B5-2000: National Land Transport Transition Bill

B63B-2000: Fire Brigade Services A/B

B8B-2000: Division of Revenue Bill (also in week to follow)

 

 

 

 

Provinces

Friday 7 April

 

9:30 – 12:30  Plenary:

1.         Vote 7: Defence (167)

2.         Snap debate on situation in Zimbabwe (70) (Provisional)

3.         B9-2000: Nonprofit Organisations A/B (No debate)

 

Friday 7 April

PROVINCES

 

Deliberations on final  mandates:

B5B-2000: National Land Transport Transition Bill

B63B-2000: Fire Brigade Services A/B

B8B-2000: Division of Revenue Bill (also in week to follow)

 

 

 

 

Provinces

 


 NCOP CYCLE 2, WEEK 4

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP SELECT COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 10 April

 

STUDY GROUPS
Monday 10 April

 

STUDY GROUPS

 

 

STUDY GROUPS

 

9:00-10:30: Agriculture & Land Affairs: Preparation for Budget Vote due for plenary

14:00-16:00: Local Government & Admin: Final mandate: Fire Brigade Services A/B [B63B-99]

 

Tuesday 11 April

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 33: Transport (147)
  2. Subject for discussion: Defining our individual & collective roles in making the 21st century the African century (Member’s motion: Mr E I Ebrahim) (70)
  3. Vote on appointment of Inspector-General on Intelligence (No debate)

 

Tuesday 11 April

8:30  NCOP Whips/Programme Committee

 

10:00  Plenary:

  1. QUESTIONS
  2. B62B-99: Financial Services Board A/B (s 75) (60)
  3. Vote 3: Agriculture and Land Affairs (160)

 

 

10:00-13:00:

Public Services: Finalisation i.r.o. National Land Transport Transition Bill [B5-2000]

14:00-16:00:

Agriculture & Land Affairs: Budget Briefing on Environmental Affairs & Tourism

Wednesday 12 April

 

15:00 – 18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS  [Cluster 2: “Social Services & Governance”]
  2. Decision on report re. Inspector-General of Intelligence
  3. B14-2000: SA Communications Regulatory Authority Bill

 

Wednesday 12 April

 

 

COMMITTEES

 

 

 

10:00-13:00:

Education & Recreation: Indigenous Knowledge Systems (IKS)

Labour & Public Enterprises: Briefing by Department of Labour on programme; Briefing on B14-2000, the SA Communications Regulatory Authority Bill

Thursday 13 April

8:30:  NA Programme Committee

Am.  Caucus

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 24: Public Service & Administration              } 
  2. Vote 25: Public Service Commission                    }    
  3. Vote 27: SA Management Development Institute }

                 (176)

 

Thursday 13 April

Am.  Caucus

 

 

PLENARY CANCELLED

 

[B5B-2000 and B63B-99 to be considered in plenary of 18 April]

 

 

 

Friday 14 April

9:00  Plenary:

1.         Vote 23: Public Enterprises (144)

 

Friday 14 April

 

COMMITTEES

 

 

9:00-13:00:

Social Services: Workshop on strategic planning

 


  NCOP CYCLE 3, WEEK 1

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP SELECT COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 17 April

SADC PARLIAMENTARY FORUM WORKSHOP

 

 
STUDY GROUPS
Monday 17 April

SADC PARLIAMENTARY FORUM WORKSHOP

 

 

STUDY GROUPS

 

 

STUDY GROUPS

9:00-11:00:

Local Govt & Administration: Briefing on National House of Traditional Leaders A/B [B15-2000]

10:00-13:00:

Finance: Final mandates on Division of Revenue Bill

14:00-16:00:

Labour & Public Enterprises: B14-2000: SACRA Bill

 

Tuesday 18 April

SADC PARLIAMENTARY FORUM WORKSHOP

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 35: Welfare (156) (Confirmed)

 

Tuesday 18 April

8:30  NCOP Whips/Programme Committee

SADC PARLIAMENTARY FORUM WORKSHOP

 

10:00  Plenary:

  1. Education Review Debate (Vote 8) (150)
  2. B5B-2000: National Land Transport Transition Bill

        (s 76(2)) (150)

  1. B63B-99: Fire Brigade Services A/B (s 76) (7)
  2. B10B-2000: Competition A/B (s 75) (Statement by Chairperson) (5)
  3. B14B-2000: Independent Communications Authority of South Africa Bill (s 75)(Statement by Chairperson) (10)

 

 

 

 

14:00-16:00:

Education & Recreation: Broadcasting of sports events of national importance

Wednesday 19 April

SADC PARLIAMENTARY FORUM WORKSHOP

 

15:00 – 18:00  Plenary: 

  1. QUESTIONS  [Cluster 3: “Economic”]
  2. Statement by Deputy President on HIV/Aids
  3. Subject for discussion: President’s apparent refusal to accept the mainstream scientific view that HIV causes Aids [Mrs S V Kalyan, DP]

 

Wednesday 19 April

SADC PARLIAMENTARY FORUM WORKSHOP

 

 

COMMITTEES

 

 

10:00-13:00:

Finance: Briefing on SA Revenue Service

Social Services: Briefing on Welfare Budget

13:00-14:00:

Members & Provincial Legislative Proposals: Promotion of Multilingualism

 

Thursday 20 April

SADC PARLIAMENTARY FORUM WORKSHOP

(9:00 – Mid-day)

LEAVE DAY

 

Thursday 20 April

SADC PARLIAMENTARY FORUM WORKSHOP

(9:00 – Mid-day)

LEAVE DAY

 

Friday 21 April

GOOD FRIDAY

LEAVE PERIOD STARTS

(Until 1 May 2000)

Friday 21 April

GOOD FRIDAY

LEAVE PERIOD STARTS

(Until 1 May 2000)

 

 


 

LEAVE                                                                                                                                               LEAVE

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 24 April

 

 

FAMILY DAY

Monday 24 April

 

 

FAMILY DAY

 

 

 

Tuesday  25 April

 

LEAVE

 

Tuesday 25 April

 

LEAVE

 

 

 

Wednesday 26 April

 

LEAVE

 

 

Wednesday 26 April

 

LEAVE

 

 

 

Thursday 27 April

 

FREEDOM DAY

 

 

 

Thursday 27 April

 

FREEDOM DAY

 

 

 

Friday 28 April

 

LEAVE

 

 

 

Friday 28 April

 

LEAVE

 

 

 


 

CONSTITUENCY TIME                                                                                                                    CONSTITUENCY TIME

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 1 May

 

WORKERS’ DAY

 

 

 

Monday 1 May

 

WORKERS’ DAY

 

 

Tuesday 2 May

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 2 May

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

Wednesday 3 May

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 3 May

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

Thursday 4 May

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 4 May

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

Friday 5 May

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 5 May

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 


 

 

NCOP CYCLE 3, WEEK 2  [Note: Adjusted from Provincial to mostly committee week]

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 8 May

 

 

 

STUDY GROUPS

Monday 8 May

 

 

 

STUDY GROUPS (Committees)

 

 

 

STUDY GROUPS

 

10:00-13:00:

Local Government & Administration: Deliberation on National House of Traditional Leaders A/B [B15B-2000]; Briefing on Remuneration of Public Office Bearers 2nd A/B  [B23-2000]

14:00-16:00:

Education & Recreation: SA Council for Educators Bill [B26-2000]

Tuesday 9 May

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 5: Communications (131)
  2. B10B-2000 and B10C-2000: Competition A/B

        [No debate]

 

 

 

Tuesday 9 May

8:30   Whips/Programme Committee

 

COMMITTEES

 

 

 

10:00-13:00:

Local Government & Administration: Public Hearing: Local Government: Municipal Systems Bill [B27-2000] [Whole day]

Finance: Strategic Planning

14:00-16:00:

Security & Constitutional Affairs: Briefing on Code of Ethics for Members of Cabinet & Executive Councils

Wednesday 10 May

 

15:00 – 18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS  [Questions to the President]

 

 

 

Wednesday 10 May

10:00  NCOP Rules Committee meeting

 

 

COMMITTEES

 

 

 

10:00-13:00:

Social Services: Budget briefing: Welfare

Local Government & Administration: Public Hearing: Local Government: Municipal Systems Bill [B27-2000] [Whole day]

14:00-16:00:

Agriculture & Land Affairs: Briefing on African Euro-Asian Waterbird Agreement & Cities

JOINT MEETING of Members & Provincial Legislative Proposals and Education & Recreation: Promotion of Multi-lingualism Bill

Thursday 11 May

8:30  NA Programme Committee

AM  Caucus

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 21: Minerals & Energy (147)
  2. Vote 14: Home Affairs (70)

 

Thursday 11 May

AM  Caucus

 

PROVINCES (pm)

 

 

 

Friday 12 May

 

9:00 – 13:00  Plenary:

  1. Vote 14: Home Affairs (contd) 65)
  2. Vote 6: Correctional Services (135)

 

Friday 12 May

 

 

PROVINCES

 

 

 

 

 

Provincial briefings on SA Educators A/B

 


 

NCOP CYCLE 3, WEEK 3

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 15 May

 

 

STUDY GROUPS

 

 

 

Monday 15 May

 

 

STUDY GROUPS

 

 

STUDY GROUPS

10:00-13:00:

Security & Constitutional Affairs: Further consideration of Code of Ethics for Members of Cabinet & Exe Councils

12:00-13:00:

Meeting of Select Committee Chairpersons

14:00-16:00:

Social Services: Briefing on Budget Vote Health

Tuesday 16 May

 

14:00-18:00  Plenary:

  1. Vote 4:  Arts, Culture, Science & Technology (132)
  2. B30-2000: Protected Disclosures Bill (“Whistleblowers Bill”) (90)

 

Tuesday 16 May

8:30   Whips/Programme Committee

 

10:00  Plenary:

  1. Trade & Industry Review Debate (Vote 32) (150)
  2. Debate on Code of Ethics for Members of the Cabinet and Executive Councils (90) [Note: Scheduled for 14:00]
  3. B8B-2000: Division of Revenue Bill (s 76(1)) (150+)

 

 

 

 

 

 

Wednesday 17 May

 

15:00 – 18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS  [Cluster 1: “Peace & Security]
  2.  B12-2000: Road Accident Fund Commission A/B
  3.  B15B-2000: National House of Traditional Leaders A/B
  4.  B30-2000: Remuneration of Public Office Bearers Second A/B [No debate on above-mentioned 3 Bills]

 

Wednesday 17 May

 

14:00  Plenary:

        1.     Transport Review Debate (Vote 33) (150)

 

 

10:00-13:00:

Education & Recreation: Negotiating mandates on SA Council for Educators Bill [B26-2000]

Public Services: Briefing on Road Traffic Management Corporation A/B & Administrative Adjudication A/B

 

Thursday 18 May

8:30  NA Programme Committee

AM  Caucus

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 17: Independent Complaints Directorate   }  

        Vote 28: SA Police Service                               }   (181)

Thursday 18 May                  AM  Caucus

 

CONFERENCE ON DISASTER MANAGEMENT

 

PROVINCES (pm)

Briefings on two s 76 Transport Bills:

Administrative Adjudication of Road Traffic Offences A/B;

Road Traffic Management Corporation A/B

 

 

Friday 19 May

 

9:00 – 12:30  Plenary:

  1. Vote 9: Environmental Affairs & Tourism (143)
  2. B50B-99: Tourism A/B (s 76(1))

 

 

 

Friday 19 May

 

CONFERENCE ON DISASTER MANAGEMENT (AM)

 

PROVINCES

Briefings on two s 76 Transport Bills:

Administrative Adjudication of Road Traffic Offences A/B;

Road Traffic Management Corporation A/B

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

              NCOP CYCLE 3, WEEK 4

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 22 May

 

STUDY GROUPS

Monday 22 May

 

STUDY GROUPS

 

 

STUDY GROUPS

10:00-13:00:

Social Services: Voting on Nonprofit Organisations A/B [B9-2000]; Brieifng on Financial Statement On Films & Publications]

Public Services: Road Accident Fund Commission A/B [B12-2000]

14:00-16:00:

Environmental Affairs & Agriculture:  Briefing by dept.

Labour & Public Enterprises: Strategic Planning

Tuesday 23 May

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 15: Housing (129)

 

 

 

Tuesday 23 May

8:30  Whips/Programme Committee

 

10:00  Plenary:

  1. Sport & Recreation Review Debate (Vote 29) (150)
  2. QUESTIONS (60)   [Note:  Scheduled for 14:00]
  3. Water Affairs & Forestry Review Debate (Vote 34) (150)
  4. B9-2000: Nonprofit Organisations A/B  [No debate]

 

 

9:00-10:00:

Local Government & Admin: Review of public hearings on Local Government: Municipal Systems Bill and Report-back on study tour to Australia

 

Wednesday 24 May

 

15:00 –18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS [Cluster 2: “Social Services & Governance”]
  2. Vote: Intelligence Services (40)

 

Wednesday 24 May

 

 

 

 

 

COMMITTEES

 

 

8:30-10:00:

Finance: Discussion on PFMA regulations

 

10:00-13:00:

Social Services: Arrangements for hearings on White Paper on International Migration

Public Services: Negotiating mandates: Administrative Adjudication of Road Traffic Offences A/B [B31-2000] & Road Traffic Management Corporation A/B [B32-2000]

Security & Constitutional Affairs: Meeting with cluster of Ministers

Joint Monitoring Committee on Improvement of Quality of Life & Status of Children, Youth & Disabled Persons: Briefing on National Youth Commission A/B [B25-2000]

 

14:00-16:00:

Education & Recreation: Consideration of final mandates on SA Council for Educators A/B [B26-2000]

Thursday 25 May

8:30  NA Programme Committee

AM  Caucus

 

14:00 – 19:00  Plenary:

  1. Africa Unity Day – Formation of the OAU (55)
  2. Vote: Intelligence Services (contd) (70)
  3. Vote 10: Finance                          }
  4. South African Revenue Service   }
  5. Vote 31: Statistics South Africa    }   (140)
  6. Vote 30: State Expenditure          }

 

Thursday 25 May

AM  Caucus

 

14:00  Plenary:

  1. Housing Review Debate (Vote 15) (150)
  2. B12-2000: Road Accident Fund Commission A/B (s 75) (No debate)

 

 

 

 

Friday 26 May

 

9:00-13:45  Plenary:

  1. Vote 26: Public Works (138)
  2. Motion on Stockholm Declaration on the Holocaust (60)
  3. Draft Code of Ethics for Members of Cabinet and Executive Councils (79)

 

 

Friday 26 May

 

 

 

COMMITTEES

 

10:00-13:00:

Finance: Budget Votes on SARS, Statistics SA, Finance & State Expenditure

Local Government & Administration: Negotiating mandates on National House of Traditional Leaders A/B [B15B-2000] & Remuneration of Public Office Bearers 2nd A/B [B23-2000]

 


 

 

CONSTITUENCY WEEK                                                                                                                  CONSTITUENCY WEEK

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 29 May

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Monday 29 May

 

CONSTITUENCY WORK

Tuesday 30 May

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 30 May

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

Wednesday 31 May

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 31 May

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

Thursday 1 June

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 1 June

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

Friday 2 June

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 2 June

 

CONSTITUENCY WORK

 

 


 

 

                CYCLE 4, WEEK 1

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 5 June

 

 

 

 

 

STUDY GROUPS

 

 

 

Monday 5 June

 

 

 

 

 

STUDY GROUPS

 

 

 

STUDY GROUPS

9:00-13:00:

Labour & Public Enterprises: Strategic Planning

9:30-?: Social Services: See note under Tuesday.

10:00-13:00:

Public Services: Final mandates: Administrative Adjudication of Road Traffic Offences A/B [B31-2000] & Road Traffic Management Corporation A/B [B32-2000]

 

14:00-16:00:

Local Govt & Admin: Final mandates: National House of Traditional Leaders A/B [B15B-2000] & Remuneration of Public Office Bearers 2nd A/B [B23-2000]

 Education & Recreation: Final mandates: SA Council for Educators Bill [B26-2000]

Joint Monitoring Committee on Improvement of Quality of Life & Status of Women, Youth and the Disabled: Voting on National Youth Commission A/B.

 

Tuesday 6 June

9:00 – 12:30  Plenary:

1.     Vote 13: Health (160)

2.     Statement by Minister of Minerals & Energy on petrol price structure

 

14:00 – 18:30:

  1. Vote 18: Justice & Constitutional Development  (180)
  2. Vote 2: Parliament (74)

 

 

Tuesday 6 June

8:30   Whips/Programme Committee

 

10:00  Plenary:  

  1. Environmental Affairs & Tourism Review Debate (Vote 9) (150) 

14:00:

  1. Welfare & Population Development Review Debate (Vote 35) (150) 

 

 

 

Social Services: 6, 7, & 8 June: Committee members to attend Joint Public Hearings and deliberations on Local Govt: Municipal Electoral Bill [B35-2000], provided that they attend meetings is does not affect the work of committees that deal with other pressing legislation

 

 

PLENARY

Wednesday 7 June

AM   COMMITTEES & TRAINING

 

14:00 – 18:30  Plenary:

  1. Snap debate on taxi violence (72)
  2. Questions  [Cluster 3: “Economic”] (120)
  3. B25-2000: National Youth Commission A/B (60)

 

 

Wednesday 7 June

 

COMMITTEES & TRAINING

 

 

9:00-11:00:    [NCOP Chamber]

      Income Tax Obligations of MPs

 

11:00-13:00:   [NCOP Chamber]

      Members’ benefits & tax implications

 

14:00-16:00:   [NCOP Chamber]

      Role of permanent delegates in committees

 

 

10:00-13:00:

Security & Constitutional Affairs: Briefings: By Ministry of Correctional Services and Dept of Justice & Constitutional Development on Protected Disclosures Bill [B30-2000]; By Dept of Safety & Security on Firearms Control Bill [B34-2000]

 

12:30-15:00:

Subcommittee on Delegated Legislation & Subcommittee on Oversight: Briefing by Prof H Corder

14:00-16:00:

Finance: Discussion on FFC recommendations

Environmental & Land Affairs: Briefing on Tourism A/B [B50-99]

Economic Affairs: Briefing by Gambling Board re. Problems experienced.

Thursday 8 June

8:30  NA Programme Committee

AM  Caucus

 

14:00 – 18:00  Plenary:

  1. Vote 22: Provincial  & Local Government (155)
  2. Vote 12: Government Communication and Information System (60)

 

 

Thursday 8 June

AM Caucus

 

14:00  Plenary:

  1. B25-2000: National Youth Commission A/B (s 75) (60?)
  2. Review Debate on Justice Cluster (180)

(Votes 6, 17, 18 and 28: Justice & Constitutional Development; Correctional Services and Safety & Security)

  1. B26B-2000: SA Council for Educators Bill (s 76(2)) (90)
  2. B31B-2000: Administrative Adjudication of Road Traffic Offences A/B (s 76(2)) (No debate)
  3. B32B-2000: Road Traffic Management Corporation A/B (s 76(2)) (No debate)

 

 

 

 

 

AM   CAUCUS

 

 

 

 

 

 

PM   PLENARY

Friday 9 June

 

9:00 – 13:30  Plenary:

  1. Vote 12: Government Communication and Information System (Contd) (52)
  2. Vote 34:  Water Affairs & Forestry (130)

 

 

 

Friday 9 June

 

 
COMMITTEES

 

9:00-13:00:

Social Services:

 

9:00-16:00:

Local Government & Administration: Local Government: Municipal Systems Bill [B27-2000] and briefing on Cross-boundary Municipalities Bill [Note: Joint meeting with portfolio committee]

 

 


 

 

 

 

 

 

CYCLE 4, WEEK 2

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 12 June

 

 

STUDY GROUPS / COMMITTEES

 

 

Monday 12 June

 

 

STUDY GROUPS / COMMITTEES

 

 

STUDY GROUPS

 

9:30: Social Services: Joint meeting with portfolio committee: Finalisation of Local Government: Municipal Electoral Bill [B35-2000] & Identification A/B [B33-2000]

14:00-16:00:

Security & Constitutional Affairs: Deliberations on Protected Disclosures Bill [B30-2000]

Tuesday 13 June

 

9:00 – 12:30  Plenary: [NOTE: No notices of motions]

  1. Vote 1: Office of the Presidency  

14:00 – 18:00:

        2.     Vote 1: Office of the Presidency (contd)

 

       

 

Tuesday 13 June

8:30   Whips/Programme Committee

10:00  Plenary: 

  1. B15B-2000: National House of Traditional Leaders A/B (s 76(1)) (No debate)
  2. B23-2000: Remuneration of Public Office Bearers Second A/B (s 76(1)) (No debate)
  3. Subject for discussion: National Disaster Management (109)

14:00:

  1. Provincial and Local Government Review Debate (Vote 22) (162)
  2. Health Review Debate (Vote 13) (178)

 

 

9:00-9:45: Local Government & Administration: Consideration of report of public hearings on Local Government: Municipal Systems Bill [B27-2000]

 

 

 

PLENARY

Wednesday 14 June

8:30  NA Programme Committee

 

11:00-12:30: Plenary: [NOTE: No notices of motions]

  1. Subject for Discussion: Commemoration of 16 June 1976 (Dr E G Pahad: Office of the Presidency) (90)

14:00 – 19:00

20:00 – 23:00: 

  1. Introduction: Taxation Laws (10)
  2. Decision on Votes and Schedule (300)
  3. Supplementary Estimates (60)
  4. Appropriation Bill: 2nd Reading Debate (70)

        [NOTE: Dinner break from 19:00 – 20:00]

 

Wednesday 14 June

 

 

 

 

COMMITTEES

 

10:00-13:00:

Land & Environmental Affairs: Briefing by Marine & Coastal Management on developments in fishing industry; continuation of briefing by department of Environmental Affairs and Tourism on Tourism Amendment Bill [B50B-2000]

Economic Affairs: Joint meeting with portfolio committee on problems experienced in SMME environment

14:00-16:00:

Public Services: Briefing on 7 Public Works Bills: Bills 16, 17, 18, 19, 20, 21 and 22 of 2000

Education & Recreation: Departmental briefing on problems in farm schools

Thursday 15 June

8:00-10:00  Joint Rules Committee meeting

 

 

LEAVE

 

Thursday 15 June

8:00-10:00  Joint Rules Committee meeting

 

LEAVE / COMMITTEES

[Note: Select Committee on Finance to give formal consideration to the Supplementary Estimates and Appropriation Bill]

 

 

10:00-13:00:

Finance: Consideration of Supplementary Estimates and Appropriation Bill

Friday 16 June

YOUTH DAY

Friday 16 June

YOUTH DAY

 

 

 


 

 

 

 

 

CYCLE 4, WEEK 3

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
NCOP COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 19 June

STUDY GROUPS (am)

 

14:00-18:00  Plenary:

  1. B38-2000: Taxation Laws Amendment Bill (87)
  2. B5B-2000: National Land Transport Transition Bill (87)
  1. B29-2000: Meat Safety Bill (10)

 

Monday 19 June

 

 

STUDY GROUPS

 

 

 

STUDY GROUPS

 

 

14:00-16:00:

Security & Constitutional Affairs: Amendments to Protected Disclosures Bill [B30-2000]

Tuesday 20 June

 

9:00-12:30:

14:00–18:00

  1. B26D-2000: SA Council for Educators Bill (109)
  2. B35-2000: Local Government: Muncipal Electoral Bill (109)
  3. B33-2000: Identification A/B (76):
  4. B37-2000: Local Government: Cross-boundary Municipalities Bill (No debate)
  5. SADC Health Protocol (Short  debate)

 

Tuesday 20 June

 

14:00  Plenary:
  1. Subject for discussion: An integrated programme for land redistribution and agricultural development in SA (70)
  2. Consideration of Supplementary Estimates
  3. Consideration of Appropriation Bill [B7-2000] (s 77)
  4. B30-2000: Protected Disclosures Bill (s 75) (15)

 

 

 

 

 

 

9:00-10:00:

Members’ Legislative Proposals: Legislative proposals by Mr A E van Niekerk

10:00-13:00:

Labour & Public Enterprises: Briefing by Dept of Public Enterprises on policy development & restructuring

Land & Environmental Affairs: Preparation for debate on sustainable agriculture and land reform

 

Wednesday 21 June

8:30-10:00: Joint Programme Committee  (V227)

10:30-12:00: Joint Powers & Privileges Committee

 

15:00 – 18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS  [Cluster 1: “Peace & Security”]
  1. B31B-2000: Administrative Adjudication of Road Traffic Offences A/B (No debate)
  1. B32B-2000: Road Traffic Management Corporation A/B (No debate)
  2. B30-2000: Protected Disclosures Bill ??

 

Wednesday 21 June

8:30-10:00: Joint Programme Committee  (V227)

10:30-12:00: Joint Powers & Privileges Committee

 

 

 

 

COMMITTEES

 

 

10:00-13:00:

Finance: Adoption of Taxation Amendment Laws and discussion of PMFA regulations

Local Government & Administration: Finalisation of Local Government: Cross-boundary Municipalities Bill [B37-2000]

11:00-13:00:

Social Services: Voting: Identification A/B [B33-2000];  Local Government: Municipal Electoral Bill [B35-2000] and SADC Health Protocol

14:00-16:00:

Education & Recreation: Amendments to SA Council for Educators Bill [B26D-2000]; Provincial mandates.

Public Services: Briefings on package of Public Service Bills 16, 17, 18, 19, 20, 21 and 22 of 2000

Thursday 22 June

AM  Caucus

 

9:00-10:15  Plenary

 

    1. Statement by Deputy President on Ulundi (70)

 

Thursday 22 June

AM  Caucus

 

14:00  Plenary:

  1. Subject for discussion: The Role of PanSALB in achieving Multi-lingualism in accordance with the Constitution of South Africa (90)
  1. B35B-2000: Local Government: Municipal Electoral Bill (s 75) (45)
  2. B33-2000: Identification Amendment Bill (s 75) (No debate)
  3. B37B-2000: Local Government: Cross-boundary Municipalities Bill (s 75) (No debate)
  4. B38-2000: Taxation Laws Amendment Bill (s 77) (No debate)
  5. B26D-2000: SA Council for Educators’ Bill (s 76(2)) (No debate)
  6. Ratification of SADC Health Protocol (Statement by committee member: 10)
  7. Ratification of association with International Cospas/Sarsat Programme (Statement by committee member: 10)

 

 

 

 

 

 

AM CAUCUS

 

 

 

PM PLENARY

Friday 23 June

 

 

LEAVE PERIOD COMMENCES UNTIL17JULY

 

 

Friday 23 June

 

 

LEAVE PERIOD COMMENCES UNTIL17JULY

 

 

 

 

 

NOTE:

 

A leave period of three weeks starts on the 23rd June.

This is followed by a constituency work period of two weeks, starting on the 17th July.

Unless a different decision is taken in the Joint Programme Committee meeting on 21 June,

legislative work at Parliament is scheduled to resume on 31 July 2000.


 

LEAVE                                                                                                                                               LEAVE

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 26 June

 

LEAVE

Monday 26 June

 

LEAVE

 

 

 

Tuesday 27 June

 

LEAVE

 

Tuesday 27 June

 

LEAVE

 

 

 

Wednesday 28 June

 

LEAVE

 

Wednesday 28 June

 

LEAVE

 

 

 

Thursday 29 June

 

LEAVE

 

 

 

Thursday 29 June

 

LEAVE

 

 

 

Friday 30 June

 

LEAVE

 

 

 

Friday 30 June

 

LEAVE

 

 

 


 

LEAVE                                                                                                                                               LEAVE

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 3 July

 

LEAVE

Monday 3 July

 

LEAVE

 

 

Tuesday 4 July

 

LEAVE

 

Tuesday 4 July

 

LEAVE

 

 

 

Wednesday 5 July

 

LEAVE

 

 

Wednesday 5 July

 

LEAVE

 

 

 

Thursday 6 July

 

LEAVE

 

 

 

Thursday 6 July

 

LEAVE

 

 

 

Friday 7 July

 

LEAVE

 

 

 

Friday 7 July

 

LEAVE

 

 

 


 

LEAVE                                                                                                                                               LEAVE

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 10 July

 

LEAVE

Monday 10 July

 

LEAVE

 

 

Tuesday 11 July

 

LEAVE

 

Tuesday 11 July

 

LEAVE

 

 

 

Wednesday 12 July

 

LEAVE

 

Wednesday 12 July

 

LEAVE

 

 

 

Thursday 13 July

 

LEAVE

 

 

 

Thursday 13 July

 

LEAVE

 

 

 

Friday 14 July

 

LEAVE

 

 

 

Friday 14 July

 

LEAVE

 

 

 

 


 

Constituency time                                                                                                                              Constituency time

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 17 July

 

CONSTITUENCY WORK

Monday 17 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 18 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 18 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 19 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 19 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 20 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 20 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 21 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 21 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

 


 

CONSTITUENCY TIME                                                                                                                    CONSTITUENCY TIME

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 24 July

 

CONSTITUENCY WORK

Monday 24 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 25 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 25 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 26 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 26 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 27 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 27 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 28 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 28 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

 

 


 

 

CONSTITUENCY WORK                                                                                                                  CONSTITUENCY WORK

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 31 July

 

CONSTITUENCY WORK

Monday 31 July

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 1 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 1 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

Wednesday 2 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 2 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 3 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 3 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

Friday 4 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 4 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

 


 

 

CONSTITUENCY WORK                                                                                                                  CONSTITUENCY WORK

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 7 August

 

CONSTITUENCY WORK

Monday 7 August

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 8 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Tuesday 8 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

Wednesday 9 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Wednesday 9 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 10 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Thursday 10 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

Friday 11 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

Friday 11 August

 

 

CONSTITUENCY WORK

 

 

 

 

 


 

 

COMMITTEES OF BOTH HOUSES THAT HAVE LEGISLATION BEFORE THEM, RESUME THEIR WORK

 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 14 August

 

 

COMMITTEES

Monday 14 August

 

COMMITTEES

 

 

 

Tuesday 15 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Tuesday 15 August

 

 

COMMITTEES

 

 

Wednesday 16 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Wednesday 16 August

 

 

COMMITTEES

 

 

Thursday 17 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Thursday 17 August

 

 

COMMITTEES

 

 

Friday 18 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Friday 18 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

 

 


 

COMMITTEES                                                                                                                                  COMMITTEES

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 21 August

 

 

STUDY GROUPS

 

 

 

Monday 21 August

 

STUDY GROUPS

 

 

 

Tuesday 22 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Tuesday 22 August

 

 

COMMITTEES

 

 

Wednesday 23 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Wednesday 23 August

 

 

COMMITTEES

 

 

Thursday 24 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Thursday 24 August

 

 

COMMITTEES

 

 

Friday 25 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Friday 25 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

 

 


 

                                                                                                                                                          CYCLE 5, WEEK 4

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 28 August

 

COMMITTEES

Monday 28 August

 

COMMITTEES

 

 

 

Tuesday 29 August

 

 

COMMITTEES

Tuesday 29 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Wednesday 30 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Wednesday 30 August

 

 

COMMITTEES

 

 

Thursday 31 August

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Thursday 31 August

 

 

COMMITTEES

Friday 1 September

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Friday 1 September

 

 

COMMITTEES

 

 

 

 

 


 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 4 September

 

 

STUDY GROUPS

 

 

 

Monday 4 September

 

 

STUDY GROUPS

 

 

Tuesday 5 September

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Tuesday 5 September

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Wednesday 6 September

 

CONSTITUENCY TRAINING /

 

COMPUTER TRAINING

 

Wednesday 6 September

 

CONSTITUENCY TRAINING /

 

COMPUTER TRAINING

 

 

 

Thursday 7 September

 

 

LOCAL GOVERNMENT TRAINING (Policy, Electoral System & Municipal Structures) /

 

COMPUTER TRAINING

 

 

 

Thursday 7 September

 

 

LOCAL GOVERNMENT TRAINING (Policy, Electoral System & Municipal Structures) /

 

COMPUTER TRAINING

 

 

Friday 8 September

 

 

LOCAL GOVERNMENT TRAINING (Policy, Electoral System & Municipal Structures) /

 

COMPUTER TRAINING

 

 

 

Friday 8 September

 

 

LOCAL GOVERNMENT TRAINING (Policy, Electoral System & Municipal Structures) /

 

COMPUTER TRAINING

 

 

 


 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 11 September

STUDY GROUPS

 

Monday 11 September

STUDY GROUPS

 

Tuesday 12 September

 

14:00-18:50  Plenary:

  1. Swearing in of new Members (10)
  2. Motion of Condolence on the Death of Mr B R Mkhize (30)
  3. Motion: Independent Communication Authority of SA (ICASA) (No debate)
  4. Election: New Deputy Chair of Committees
  5. Debate on Matter of Public Importance: Western Cape Bombings (90)
  6. Adoption of Seventh Report of the Standing Committee on Public Accounts
  7. B42B-2000: Adult Basic Education and Training (s 76(1)) (75)
  8. B48B-2000: Education Laws Amendment Bill  (s 76(1)) (75)

 

Tuesday 12 September

8:30:  NCOP Whips/Programme Committee

 

 

 

COMMITTEES

 

 

Wednesday 13 September

9:00  Joint Subcommittee on International Relations

15:00-18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS

        [Cluster 2: “Social Service and Governance” & Questions to Deputy President]

  1. B41B-2000: Competition Second Amendment Bill (s 75) (25)
  2. Ratification of Treaties on UNECE (No debate)
  3. Ratification of decision to establish Ad hoc Joint Standing Committee on Intelligence

 

Wednesday 13 September

9:00  Joint Subcommittee on International Relations

 

 

COMMITTEES

 

 

Thursday 14 September

8:30  NA Programme Committee

AM  CAUCUS

 

14:00-18:00  Plenary:

  1. Debate: Report of Parliamentary Delegation sent to observe Zimbabwean Election (105)
  2. Introduction: Adjustments Appropriation Bill (s 77) (10)
  3. Introduction: B61-2000: Council for Medical Schemes Levies Bill (s 77)
  4. B40-2000: Finance Bill (s 75) (60)
  5. B56B-2000: Banks Amendment Bill (s 75) (30)

 

Thursday 14 September

AM  CAUCUS

 

14:00  Plenary:

  1. Motion: Provincial perspectives on challenges regarding, and efforts towards, Reconciliation and Nationbuilding (120)
  2. Election of Rotating Deputy Chairperson of the NCOP

 

 

Friday 15 September

 

CONSTITUENCY DAY

 

Friday 15 September

COMMITTEES

[SC on Public Services to brief provinces on Construction Industry Development Board Bill:
B59-2000]

 

 

 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
SELECT COMMITTEE MEETING SLOTS
Monday 18 September

10:00-12:00: PARMED AGM 

 

 

CONSTITUENCY DAY

 

 

Monday 18 September

10:00-12:00: PARMED AGM 

 

CONSTITUENCY DAY

 

 

 

 

CONSTITUENCY DAY

Tuesday 19 September

14:00-18:00  Plenary:

  1. B57B-2000: Transnet Pension Fund Amendment Bill

        (s 75) (97)

  1. Debate: Report on financing role of banks in SMME sector (48)
  2. B28B-2000: Sea Transport Documents Bill (s 75)

        (No debate)

  1. Debate: Financing role of banks in the SMME sector
  2. Speaker’s Debate: Financing for development and new paradigm of economic and social development designed to eradicate poverty (IPU agenda item) (66)

Tuesday 19 September

8:30:  NCOP Whips/Programme Committee

10:00: NCOP Rules Committee

 

14:00  Plenary: 

1.         Debate: Role of banks in financing SMME’s (80)

2.         Motion: Batho Pele - Provincial and Local Government perspectives towards an efficient and effective Public Service (80)

3.         Ratification of UNECE Agreements on Wheeled Vehicles (No debate)

 

10:00-13:00:

Local Govt & Administration: Municipal Systems Bill [B27-2000] and Municipal Structures A/B [51-2000]

Economic & Foreign Affairs: Briefing by Minister on state of restructuring of DTI

 

 

 

PLENARY

Wednesday 20 September

 

15:00-18:10  Plenary:

  1. QUESTIONS TO THE PRESIDENT
  2. Statement by Minister of Agriculture and Land Affairs on foot-and mouth outbreak in KwaZulu-Natal
  3. B04-2000: Cross-Border Insolvency Bill (s 75)

        (No debate)

 

Wednesday 20 September

 

 

 

 

 

COMMITTEES

 

 

10:00-13:00:

Economic & Foreign Affairs: Briefing by Dept of Foreign Affairs on Abuja Treaty

Labour & Public Enterprises: Briefing by Dept of Public Enterprises on Eskom Bill

Land & Environmental Affairs: Consideration of Final mandates on Tourism A/B [B50B-2000] and Meat Safety Bill [B29B-2000]

 

14:00-16:00:

Finance: Briefing on Finance Intelligence Centre Bill

Education & Recreation: Consideration of Adult Basic Education and Training Bill [B42B-2000] and Education Laws A/B [B48B-2000]

 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
SELECT COMMITTEE MEETING SLOTS

Thursday 21 September

8:30  NA Programme Committee

 

AM  CAUCUS

 

14:00-18:40  Plenary:

  1. B27B-2000: Local Government: Municipal Systems Bill

        (s 75) (121)

  1. B51B-2000: Local Government: Municipal Structures Amendment Bill (s 75) (62)
  2. Member’s motion: The challenge facing the Government in the effective utilisation of State and national resources in the alleviation of poverty in the context of historic underdevelopment and marginalisation of certain sectors of the population

        (Mr K Moonsamy) (79)

 

Thursday 21 September

AM  CAUCUS

 

 

 

COMMITTEES

 

 

 

 

10:00-13:00:

CAUCUS

 

 

14:00-16:00:

Public Services: Negotiating mandates on Construction Industry Development Board Bill [B59-2000]

Friday 22 September

 

 

COMMITTEES

 

 

 

Friday 22 September

 

 

COMMITTEES

 

 

9:00-13:00:

Local Govt & Administration: Finalisation of Municipal Systems Bill [B27-2000] and Municipal Structures A/B [51-2000]

 

 


 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 25 September

PUBLIC HOLIDAY

(Heritage Day: 24/O9/2000)

Monday 25 September

PUBLIC HOLIDAY

(Heritage Day: 24/O9/2000)

 

Tuesday 26 September

CONSTITUENCY DAY

 

Tuesday 26 September

CONSTITUENCY DAY

 

 

Wednesday 27 September

 

15:00-18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS  [Cluster 3: “Economic”] [Note: Finance questions deferred]
  2. Snap debate (NNP): Delay in paying out proceeds of National Lottery to welfare institutions (79)

 

Wednesday 27 September

 

 

PROVINCES

 

 

 

Thursday 28 September

8:30  NA Programme Committee

AM  CAUCUS

 

14:00-18:30  Plenary:

  1. Subject for discussion: Recommendations of Conference on Racism (120)
  2. B65-2000: Institution of Legal Proceedings against Organs of State Bill (Introduced as “Limitation of Legal Proceedings against Government Institutions Bill”)

        (s 75) (62)

 

 

Thursday 28 September

AM  CAUCUS

 

 

 

PROVINCES

 

 

 

Friday 29 September

 

9:00-12:30  Plenary:

  1. B16-2000: Council for the Built Environment Bill (s 75)                               
  2. B17-2000: Architechtural Profession Bill (s 75) 
  3. B18-2000: Landscape Architechtural Profession Bill (s 75)                                 
  4. B19-2000: Engineering Profession Bill (s 75)
  5. B20-2000: Property Valuers Profession Bill (s 75)                                     
  6. B21-2000: Project and Construction Management Professions Bill (s 75)  
  7. B22-2000: Quantity Surveying Profession Bill (s 75)

[Note: The above-mentioned Public Works Bills constitute one debate) (160)

 

Friday 29 September

 

 

 

 

PROVINCES

 

 

 

 


 

 

CYCLE 5, WEEK 4

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
SELECT COMMITTEE AND OTHER MEETINGS
Monday 2 October

 

STUDY GROUPS

 

Monday 2 October

 

STUDY GROUPS

 

STUDY GROUPS

 

14:00-16:00:

Local Government & Administration: Consideration of further amendment to Local Government: Municipal Structures A/B [B51-2000]

 

Tuesday 3 October

10:30: Joint Rules Committee

 

14:00-18:00  Plenary:

  1. Party motion: The recognition, enhancement and protection of the rights of the different communities of South Africa (FF) (79)
  2. B61-2000: Council for Medical Schemes Levies Bill (s 77)
  3. B55-2000: Higher Education Amendment Bill (s 75) (105)

 

Tuesday 3 October

8:30:  NCOP Whips/Programme Committee

10:30: Joint Rules Committee

14:00  Plenary:

  1. QUESTIONS (60)
  2. B27B-2000: Local Government: Municipal Systems Bill (s 75) (70)
  3. B51B-2000: Local Government: Municipal Structures Amendment Bill (s 75) (Declarations by parties: 25)
  4. B50D-99: Tourism Amendment Bill (s 76(1)) (70)
  5. B29D-2000: Meat Safety Bill (s 76(1)) (80)

 

8:30-10:00:

Social Services: Negotiating mandates on Chiropractors, Homeopaths and Allied Health Service Professions Second Amendment Bill [B66-2000]

 

10:00-13:00:

Finance: Briefing on double taxation; Adoption of Finance Bill [B40-2000] and Banks Amendment Bill [B56-2000]; Approval of Abuja Treaty

 

Public Services: Consideration of final mandates on Construction Industry Development Board Bill [B59-2000]

 

Wednesday 4 October

 

15:00-18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS  [Questions to Deputy President; then deferred questions to Minister of Finance; then Cluster 1: “Peace and Security”] (150)
  2. B60-2000: Adjustments Appropriation Bill (s 77) (First and Second Reading) (45)

 

Wednesday 4 October

 

 

 

 

 

COMMITTEES

 

 

Oversight & Accountability: Consideration of report (Chapter 3) (9:00-12:00)

 

10:00-13:00:

Labour & Public Enterprises: Briefing by dept on Transnet Pension Fund A/B [B57B-2000] and Eskom Conversion Bill

Safety & Security: Briefing on Firearms Control Bill

14:00-16:00:

 Education & Recreation: Negotiating mandates on Education Laws A/B [B48B-2000] and Adult Basic Education & Training Bill [B42B-2000]

 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
SELECT COMMITTEE AND OTHER MEETINGS

Thursday 5 October

8:30  NA Programme Committee

AM  CAUCUS

 

14:00-16:00:  JOINT SITTING TO HONOUR THE PEACE-KEEPING AND HUMANITARIAN ROLE OF THE SANDF

 

16:00-17:30  Plenary (After Joint Sitting):

  1. Statement by Deputy President on the achievements of the Government (60) (Note: Party responses after the statement)
  2. Statement by the Minister of Education on World Teachers Day (30)
  3. B51B-2000: Local Government: Municipal Structures Amendment Bill (s 75) (No debate)

 

Thursday 5 October

AM  CAUCUS

 

14:00-16:00:  JOINT SITTING TO HONOUR THE PEACE-KEEPING AND HUMANITARIAN ROLE OF THE SANDF

 

16:00  Plenary (After Joint Sitting):

  1. B41B-2000: Competition Second Amendment Bill (s 75) (Statement by Minister of Trade & Industry: 5)
  2. B59B-2000: Construction Industry Development Board Bill (s 76(2)) (87)
  3. B52B-2000: National Health Laboratory Services Bill (s 76(2)) (86)

 

 

AM  CAUCUS

 

 

 

 

JOINT SITTING

 

 

 

 

PLENARY

Friday 6 October

 

9:00-11:30  Plenary

  1. B53B-2000: Home Loan and Mortgage Disclosure Bill (s 75) (67)
  2. B65-2000: African Renaissance and International Co-operation Bill (s 75) (67)

 

 

Friday 6 October

 

9:30  Plenary:

  1. B60-2000: Adjustments Appropriation Bill (s 77) (30)
  2. B40-2000: Finance Bill (s 75) (25)
  3. B56B-2000: Banks Amendment Bill (s 75) (35)

 

 

 

 

 

PLENARY

 

 

 

 


 

 

 

CYCLE 6, WEEK 1

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
SELECT COMMITTEE AND OTHER MEETINGS
Monday 9 October

 

 

STUDY GROUPS

Monday 9 October

 

 

STUDY GROUPS

 

 

STUDY GROUPS

 

10:00-13:00:

Economic & Foreign Affairs: Abuja Treaty & briefing on the African Renaissance and International Co-operation Bill [B65-2000]

 

Tuesday 10 October

 

14:00-18:00  Plenary:

  1. Snap debate: The origin of Aids and its implications for treatment in South Africa (DP) (94)
  2. B64-2000: South African Rail Commuter Corporation Limited Financial Management Bill (s 75) (60)

 

Tuesday 10 October

 8:30  NCOP Whips/Programme Committee

 

 

 

 

 

COMMITTEES

 

9:00-12:00:

Oversight & Accountability: Report (Chapters 3 & 4)

9:30-9:50: Ad hoc Committee on General Intelligence Law A/B (NCOP): Election of Chairperson

10:00-13:00:

Labour & Public Enterprises:

Briefing by Telkom and launching of annual report

 

14:00-16:00:

Education & Recreation: Final mandates on Education Laws [B48B-2000] and Adult Basic Education and Training Bill [B42B-2000]; final consideration of Higher Education A/B [B55B-2000]

Public Services: Briefing on and consideration of  the 7 Public Works Bills on the professions [Bills 16B-22B-2000] and Sea Transport Documents Bill [B28B-2000]

 

Wednesday 11 October

10:00-13:00:  Joint Subcommittee on Powers & Privileges

 

15:00-18:00  Plenary:

  1. QUESTIONS

        [Cluster 2: “Social Service and Governance”]

 

 

 

 

 

 

18:00  Joint Programme Committee

 

Wednesday 11 October

10:00-13:00:  Joint Subcommittee on Powers & Privileges

 

 

 

 

 

COMMITTEES

 

 

 

 

18:00  Joint Programme Committee

9:00-12:00:

Oversight & Accountability: Recap of Chapters 2, 3, 4

10:00-13:00:

Labour & Public Enterprises: Formal consideration of

Transnet Pension Fund Amendment Bil [B57B-2000]

11:00: Economic & Foreign Affairs: Briefing by dept on SADC Trade Agreement

 

14:00-16:00:

Land & Environmental Affairs: Briefing by Dept of Environmental Affairs & Tourism on Asbestos Action Plan and asbestos claims and briefing by Mr Brian Gibson from the Asbestos User Groupon measures taken to stop asbestos use

 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
SELECT COMMITTEE AND OTHER MEETINGS

Thursday 12 October

8:30  NA Programme Committee

AM  CAUCUS

 

14:00-18:00  Plenary:

  1. Introduction: Second Adjustment Appropriation Bill (10)
  2. B34-2000: Firearms Control Bill (s 75) (116)
  3. B52B-2000: National Health Laboratory Services Bill (s 76(2)) (39)

 

Thursday 12 October

AM  CAUCUS

 

14:00  Plenary:

  1. President’s Address to the NCOP (270)

 

 

AM  CAUCUS

 

 

PM  PLENARY

Friday 13 October

 

9:00-13:00  Plenary:

  1. B59B-2000: Construction Industry Development Board Bill (s 76(2)) (67)
  2. B41B-2000: Competition Second Amendment Bill (s 75) (No debate)
  3. B50D-2000: Tourism A/B (s 76(1)) (No debate)
  4. B29D-2000: Meat Safety Bill (s 76(1)) (No debate)
  5. B47B-2000: Bills of Exchange A/ B (s 75) (67)
  1. B62-2000: South African Reserve Bank Amendment Bill (s 75) (67)

 

 

 

Friday 13 October

 

9:30  Plenary:

  1. B57B-2000: Transnet Pension Fund Amendment Bill   (s 75) (5-minute statement)
  2. B66B-2000: Chiropractors, Homeopaths and Allied Health Service Professions A/B (s 76(2)) (85)
  3. B65B-2000: African Renaissance and International Co-operation Bill (Statements by Minister and Chairperson of committee: 10 minutes)

 

 

9:00-12:00:

Oversight & Accountability: Interim Report of Subcommittee covering Chapters 2, 3 & 4

 


                                                                                                                                                         

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 16 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

Monday 16 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Tuesday 17 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Tuesday 17 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Wednesday 18 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

Wednesday 18 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Thursday 19 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

Thursday 19 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Friday 20 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Friday 20 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 


 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 23 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

Monday 23 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Tuesday 24 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Tuesday 24 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Wednesday 25 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Wednesday 25 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Thursday 26 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

Thursday 26 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Friday 27 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Friday 27 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 


 

NATIONAL ASSEMBLY

NATIONAL COUNCIL OF PROVINCES
Monday 23 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

Monday 23 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Tuesday 24 October

 

CONSTITUENCY WEEK

 

 

 

Tuesday 24 October

 

CONSTITUENCY WEEK